נשיא ההתאחדות בכנס קבלני מחוז דן ונתניה 2016: "לראשונה יש כאן ממשלה שמוכנה להפסיד ממחיר הקרקע תמורת הוזלת מחירי הדירות"
28 פברואר 2016

בסוף השבוע האחרון נערך הכנס השנתי של ארגון הקבלנים מחוז דן בשיתוף עם ארגון הקבלנים נתניה, במלון "יערים" במעלה החמישה. הכנס נערך בהשתתפות ראש עריית גבעתיים מר רן קוניק, ראש עיריית קריית אונו מר ישראל גל, יו"ר ארגון הקבלנים מחוז דן מר משה נחום, יו"ר ארגון הקבלנים נתניה מר רפי זנזורי, קברניטי התאחדות בוני הארץ, שלל מרצים וכמובן מאות קבלנים, חברי הארגונים.

בימים של אי וודאות כללית לגבי ענף הנדל"ן, התכנסה הצמרת הניהולית והמקצועית של קבלני מחוז דן, כאשר הדיונים על העתיד וההתמודדות עם המצב הנוכחי בלטו ברוב הנאומים והשיחות.

נשיא התאחדות בוני הארץ, מר רוני בריק, אמר בנאומו: " הממשלות הן האשמות בעלויות המחירים של הדיור. זו אשמתם הישירה. כעת , לראשונה יש כאן ממשלה שמוכנה להפסיד ממחיר הקרקע תמורת הוזלת מחירי הדירות. יש להודות לה על כך. עם זאת, תוכנית מחיר למשתכן לא תצליח לשרוד לזמן רב ובטח שלא באיזורים רבים בארץ, אם לא יבוצעו בה התאמות. רואים זאת כבר עכשיו. אם זה לא יקרה, בעוד 20 שנה יגידו בזלזול - כאן נבנו הדירות הזולות של כחלון״. בריק מבהיר כפי שאמר בעבר, ״אין לנו עניין במחירי דירות גבוהים, יותר קל למכור דירה במיליון שקל מאשר בשלושה מיליון. לממשלה ולשר כחלון יש אג'נדה אחת בלבד והיא: למהר ולהביא תוצאות.הם לא יודעים עד מתי תחזיק הממשלה מעמד ומבינים שיש כאן הזדמנות״. בריק ביקש להדגיש, ״הממשלה מיישמת שורה ארוכה של הצעות שלנו ותוכיח שהן הצעות טובות. אבל בנושא המחסור בעובדים בענף הבנייה היא מטפלת לאט וזה ימנע מאיתנו לבצע את התוכנית שלה. היא צריכה להביא לכאן עובדים, לא חברות זרות ולא שום פורמט אחר. פשוט להביא 30 אלף עובדים ואפשר לעשות את זה. אנחנו נסייע לה. אנחנו, הקבלנים יודעים את העבודה וזקוקים לידיים עובדות. אני קורא לשר האוצר, טפל בחסמים והבא עובדים זרים. אחר כך תן לשוק הדיור להתנהל באופן חופשי. אל תתערב בו".

משה נחום, יו"ר ארגון הקבלנים מחוז דן, אמר בהתייחסו לתוכניות התמ"א 38: "חוסר וודאות תכנונית ומיסויית גבוה, במימוש תכניות תמ"א 38 מחייבים את הקבלנים היזמים לתמחר את מחיר הסיכון במחיר גבוה.

אני מבקש את מהנדסי הערים להימנע מהכתבת הוראות תכנוניות תחת הכותרת "מדיניות הרשות" כשהן סותרות תכניות שבתוקף ו/או הוראות דין. אנחנו ציבור הקבלנים המאורגן עושים ככל שבידינו על מנת לצמצם את חוסר הוודאות והסיכון באמצעות הידברות עם הרגולטור והענקת כלים מקצועיים לחברים. ואולם ללא שיתוף פעולה מצדכם מוגש החשבון  בסופו של יום לציבור הישראלי והוא משלם את המחיר המיותר."

רן קוניק, משה נחום, ישראל גל, רפי זנזורי ואביבית נמרודי (צילום: דוד סרנוב)

רן קוניק, משה נחום, ישראל גל, רפי זנזורי ואביבית נמרודי (צילום: דוד סרנוב)

רוני בריק (צילום: דוד סרנוב)

רוני בריק (צילום: דוד סרנוב)

משה נחום ורוני בריק

משה נחום ורוני בריק (צילום: דוד סרנוב)

רמי קליינשטיין (צילום: דוד סרנוב)

רמי קליינשטיין (צילום: דוד סרנוב)