איכות חיים ומגורים – לא לעשירים בלבד!
03 נובמבר 2015
משה נחום (צילום: אורי סוויסה)

משה נחום

במסגרת המאבק על פרשנות זכויות תמ"א 38/2 המתחולל בשבועות האחרונים בישראל, צוטט מר אבנר אקרמן יו"ר אגוד מהנדסי הערים צוטט היום, 3.11.15 , בעתון גלובס כמי שמדמה את הקבלנים לזנב ואת הממשלה לכלב: "הזנב מקשקש את הכלב".

מר אקרמן סבור שהמנדט על התכנון העירוני צריך להיות בידיהם של הרשויות המקומיות בלבד על מהנדסיהם ויועציהם המקצועיים על מנת להבטיח איכות חיים ראויה לתושבים. מר אקרמן משתלח בממשלה על אשר היא לוקחת בחשבון וקשובה להמלצות ארגוני הקבלנים – המוציאים לפועל של כל תכניות הבינוי והתשתית במדינת ישראל.  מר אקרמן מגובה כמובן באותה כתבה על ידי פורום ה-15 (הערים העצמאיות).

הנה כי כן יצא המרצע מן השק. עד היום נשלט שוק הדיור בישראל ובוודאי בליבת הביקוש בפועל על ידי ראשי הערים ומהנדסי הערים, באמצעות וועדות התכנון המקומיות והשליטה על רישוי הבקשות להיתר,  אשר עשו בשוק הדיור כרצונם. הם התעלמו מהוראות השלטון המרכזי, מצרכי השוק ומאזהרות הקבלנים על היעדר כדאיות כלכלית ועל צרכי הדיור של הקונים.  הם דרשו ועמדו על בניית דירות בנות 120 מ"ר לפחות בכל תב"ע חדשה, הם דרשו חיפויי אבן יקרה על חזיתות הבניינים, הם דורשים לוביי ענק השמורים למפוארים שבמלונות תבל, הם דורשים 2 מקומות חנייה לכל דירה, הם אוסרים על חנייה חיצונית בקומת קרקע ודורשים חניונים תת קרקעיים עמוקים ויקרים, הם דורשים בנייה ירוקה, והם כופים מסלולי רישוי ביורוקרטיים דרקוניים מהמורכבים מסובכים ומסואבים בתבל. מן המקובץ הפכו את הדירות למצרך יקר שאינו בר השגה לחלק ניכר של האוכלוסיה. איכות חיים? כן!  אבל לעשירים בלבד. מן העבר השני עדות קשיחה של הישיגי קברניטי הערים: אין ספור של בניינים ושכונים מוזנחים ישנים ומתפוררים – מלכודת מוות למשתכנים בהם במקרה של רעידת אדמה או מלחמה חלילה.

אחד הכשלים העקריים בשוק הדיור הוא שליטתם של הוועדות המקומיות בהיתרי הבנייה ועשייה בשוק הדיור כבשלהם תוך התעלמות מזלזלת בצרכים הלאומיים. את האש סופגת כמובן הממשלה ומשרד השיכון שעליו הרבה אחריות ומעט סמכות לתת מענה לצרכי הדיור של התושבים.

חמתו של מר אקרמן בוערת על אשר מי שלו נמסר רסן השלטון משכיל לתבוע את סמכויותיו ודורש להסדיר את המשילות כמתבקש. והנה, סוף סוף, בעל אותה סמכות וזכות מתעקש להכתיב תנאים שיהיו גם כלכליים למוציאים לפועל של תכניות הבינוי. תוך הבנה בסיסית ושכל ישר שאלמלא רווח כלכלי, במדינה שאינה קומוניסטית, ישארו תכניות יפות במגירות וקורת גג וחיים מוגנים ייוותרו נחלתם של עשירים בלבד.

הכותב הוא משה נחום, יו"ר ארגון הקבלנים מחוז דן